ליגת השכונות

1/4

ברוכים הבאים לפרויקט הדגל של הפועל קטמון ירושלים.


ליגת השכונות הינו פרויקט הראשון בן החלו לפעול אוהדי הפועל קטמון ירושלים, עוד בימיה הראשונים של הקבוצה לפני למעלה מעשור. במסגרת ״היוזמה החברתית״ החלו להפעיל חוגי כדורגל לילדי העיר אשר משולבים אלמנטיים ערכיים וחברתיים לצד הפעילות הספורטיבית. זאת מתוך התפיסה כי הכדורגל יכול וצריך להוות כלי לקידום חינוכי, הפצת ערכים של כבוד וקבלת השונה וליצור חיבור בין ילדים הגרים בחלקיה השונים של העיר.

הפעילות החלה בשנת 2009 ומונה כיום כ-850 ילדות וילדים  בגילאי 9-14, בכיתות ד'-ח' בבתי הספר בירושלים שלוקחים חלק בליגת השכונות כוללים את כל מגוון האוכלוסיות של העיר: יהודים, ערבים, דתיים וחילונים. 

המפגשים במסגרת טורניר חודשי בין ילדים מרקע דתי, לאומי וגיאוגרפי שונה מאפשרים לילדים להכיר את הילדים השונים מהם.

בכל בית ספר שמשתתף קיימות קבוצת כדורגל ומרכז למידה. את הקבוצות מרכזים מתנדבים מקרב חברי עמותת הפועל קטמון ירושלים ומתנדבים נוספים.  

את מרכזי הלמידה מפעילים סטודנטים במסגרת תכניות התנדבות (דוגמת פר"ח), ותוכניות ירושלמיות אחרות. 


מבחינה מקצועית לכל קבוצה יש מאמן כדורגל מוסמך. בכל שבוע מתקיימים שני אימונים ואחת לחודש מתקיים טורניר חגיגי, שמפגיש את כל הילדים המשתתפים בפרויקט. 

נוכחות הילדים במרכזי הלמידה היא תנאי להשתתפות באימונים ובטורנירים.


ליגת השכונות יוצרת עבור הילדים מסגרת ללא אלימות, מאפשרת מפגשים בין חברות ולאומים שונים ללא גילויי גזענות או אפליה. הילדים לומדים להכיר ילדים משכונות אחרות ומגלים שכולם רוצים להיות מסי, ולא משנה באיזה שפה הם לומדים או מדברים. 

 

ילדי הקבוצות, ברובם ממשפחות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, זוכים למסגרת חינוכית תומכת, לליווי חברתי של סטודנטים מתנדבים שהינם מודל לחיקוי, למפגש חודשי עם מגוון רב של החברה הירושלמית. בשביל הילדים העיקר הוא כמובן הכדורגל והמסגרת התחרותית. המכנה המשותף של הילדים והצוות החינוכי הוא האהבה לכדורגל.

הכדורגל הוא האמצעי לתת לילדים כלים להצלחה.


לליגת השכונות שני שותפים מרכזיים:

אפליפט ושגרירות ארה״ב בירושלים.


שגרירות ארה"ב רואה בספורט ובפעילויות חינוכיות להכרת וקבלת האחר כלי חיוני לקידום חברה צודקת, שיוויונית, משותפת ויציבה בישראל. השגרירות תעניק השנה תרומה נכבדת לקידום הפעילות החשובה של ליגת השכונות.

טרי דיווידסון, ראש המחלקה לדיפלומטיה ציבורית בשגרירות ארה"ב מסביר: "אנו מאמינים שליגת השכונות עושה עבודה יוצאת מן הכלל על ידי מתן האפשרות לירושלמים צעירים לעבוד יחד למען עתיד טוב יותר".


אפליפט הינו גוף פילנטרופי בינלאומי אשר פועל מתוך אמונה שאנושיות ודרך ארץ הינם ערכי יסוד שקודמים לכל שיוך או תיוג, לרבות: דת, גזע, לאום ומעמד סוציו-אקונומי.


מתוקף אמונה שיוויונית ומאחדת זו, יוצרים באפליפט שיתופי פעולה מרגשים ומעוררי השראה עם קהילות אשר חולקות תפיסת עולם דומה.


במסגרת שיתופי הפעולה, אפליפט מסייעת לקהילות למנף את יוזמותיהן הקיימות, לייצר תרבות עשייה הומוגנית, ולפתח תחומי פעילות חדשים תוך יצירת תכנים מקוריים מסביב לקהילות ושיתופם בשלל מדיות ברשת העולמית, זאת על מנת להעלות את המודעות החברתית ואת הנכונות הקולקטיבית להיות בשירות של אחווה ושלום בכל תחומי החיים.

© כל הזכויות שמורות לקטמון מועדון אוהדים (ע"ר)