פעילות חברתית

החזון החברתי של הפועל קטמון ירושלים הוא קידום שינוי חברתי בעיר באמצעות הכדורגל.
חזון זה בא לידי ביטוי באמצעות פרויקטים חברתיים המתקיימים תחת מספר רב של יוזמות רחבות (ליגת השכונות, בתי הספר לכדורגל, האקדמיה לכדורגל, מחלקת הנוער, פרויקט קריית יערים, קבוצות "אור-שלום", ליגת הבנות, קבוצות נשים ופרויקט שק"ל).

כל יוזמה נועדה לענות לאתגר חברתי ספציפי וקשורה באופן הדוק לפעילות הקבוצה הבוגרת בליגה. אוהדי הקבוצה לוקחים חלק פעיל בפעילויות אלה כחלק מחזון הקבוצה.
 

יצירת אקלים חברתי של גיוון, קבלה ושינוי

הפועל קטמון ירושלים פיתחה תכניות חברתיות ממוקדות לקבוצות של ילדים ונוער בסיכון. במקום לחזור לבתים ריקים או לשוטט ברחובות ללא מעש, הנערים מקבלים תמיכה מובנית תומכת יחד עם מתנדבים שעוזרים להם בשיעורי הבית, בשיפור הביטחון העצמי ופיתוח מיומנויות חברתיות חשובות. במקביל לפיתוח ערכים של עבודה קבוצתית ומנהיגות, הילדים לומדים לכבד זו את זה ולפתור מתחים באמצעות שיח ופתיחות במקום באלימות.

קידום דו-קיום באמצעות כדורגל

אינטראקציה בין בני נוער מרקעים שונים במשחקי כדורגל יכולה לסייע בהומניזציה של "האחר" דרך הכרות ופעולה למטרה משותפת. משחק הכדורגל מאפשר מפגשים אינטנסיביים בין השחקנים ובאמצעות כך מייצר מערכות יחסים ביניהם ועבודה קבוצתית. הפרויקטים החברתיים של הפועל קטמון מפגישים בין בנים ובנות, מוסלמים, נוצרים ויהודים, ילדים מהקהילה האתיופית והרוסית ונוער ממסגרות מיוחדות. כאשר הם משחקים יחד ומתחרים זה בזה, מה שמפריד ביניהם במציאות מיטשטש והם נעשים שווים זה לזה. 

צמצום פערים מגדריים

כמו ענפי ספורט אחרים, כדורגל קשור באופן הדוק לגבריות בעולם כולו, ובפרט בישראל. הנורמה הזו מונעת מנשים רבות לקחת חלק בפעילויות ספורט מאורגנות. אולם גם כאשר נשים מצליחות להשתלב בפעילויות מסוג זה, הן סובלות לרוב מסטיגמות ומתויגות כ"לא נשיות". יש לכך השלכות חברתיות רחבות ובהן השפעה שלילית על האופן בו נשים תופסות את עצמן ואת מרחב ההזדמנויות שלהן. אחת ממטרותיה של עמותת הפועל קטמון ירושלים היא לקדם את שילובן של נשים בספורט.

© כל הזכויות שמורות לקטמון מועדון אוהדים (ע"ר)