הקליקו2 (1).jpg

המועדון

​מועדון הפועל קטמון ירושלים נוסד בשנת 2007 על ידי קבוצת אוהדים ואוהדות ותיקים של קבוצת הכדורגל הפועל ירושלים, שהחליטו יחדיו להקים קבוצת כדורגל ירושלמית בשם זה. קבוצת המייסדים כללה אנשי מקצוע מתחומים שונים, פעילים ירושלמים, עיתונאים, עובדים סוציאליים, מורים ומנהלי בתי ספר.

מטרתם הייתה לבנות להציל את קבוצת הכדורגל שלהם, לטפח את הפופולאריות של הכדורגל בקהל הירושלמי ואת נאמנותו לחיים המשותפים בבירה. מחויבותם של המייסדים הייתה לייצר כר נרחב של פעילות ספורט לקידום שינוי חברתי בעיר, המתאפיינת בחיים משותפים של אוכלוסיות מגוונות מבחינת רקע דתי, אתני, תרבותי וכלכלי-חברתי.

לצורך כך, הוקמה עמותה ללא מטרות רווח, אשר כוללת כיום כ-900 חברי וחברות עמותה אשר משלמים דמי חברות של 1,200 ₪ לכל שנת פעילות. חברות וחברי העמותה הם הבעלים. העמותה מנוהלת על ידי ועד מנהל המונה 4 חברים אשר נבחר באופן דמוקרטי על כלל ידי חברי העמותה, אשר נותנים מזמנם הפנוי כדי לנהל את המועדון ואחראים על תפעולו השוטף.

בנוסף ל-4 החברים הנבחרים, הוועד המנהל מונה גם 3 אנשי עסקים אשר תורמים למועדון ומשכירים את מקומם בוועד בכל שנה.

בין חברי העמותה מוסלמים, נוצרים ויהודים, נשים וגברים מכל הגילים.

חבר/ה בעמותה יכול/ה להיות כל אזרח/ית ישראל אשר מלאו לו/לה 17 שנה.

מלבד כדורגל מקצועני, הפועל קטמון ירושלים מקיימת קשת של פרויקטים חברתיים ויוזמות בקהילה, המנוהלות על ידי האוהדים והאוהדות עצמם. יוזמות שבהן פועלים מעל ל-100 מתנדבים ומתנדבות על בסיס שבועי וממומנות מתקציב משולב של דמי החברים בעמותה ותורמים חיצוניים. העמותה מסבסדת את השתתפותם של ילדים ונערים רבים הלוקחים חלק בפעילות.

למה כדורגל?
 

קודם כל כי כדורגל זה אנחנו. הקמנו את הפועל קטמון ירושלים כדי שנוכל לראות כדורגל בשמחה עם החברים והמשפחות שלנו, כדי שנוכל להרגיש בנוח להביא את הילדים שלנו לאיצטדיון ולתת להם להינות ממה שאנחנו כל כך אוהבים.

כדורגל הוא ענף ספורט פופולארי מאוד בישראל, וכמו במקומות אחרים בעולם, לא פעם מהווה פלטפורמה להתנהגות אלימה וגזענית. אחת מקבוצות הכדורגל המובילות בבירה הפכה לסמל של היעדר סובלנות, גזענות ואלימות קשה. התנהגות האוהדים שלה בארץ ובחו"ל הובילה להפעלת סנקציות עליה ברמה הלאומית ואף לגינויים של נשיא מדינת ישראל, רובי ריבלין. הפועל קטמון ירושלים חרתה על דגלה לשנות את המגמה הזו ולעשות שימוש בכדורגל לקידום ערכים ליברלים של פלורליזם, סובלנות ודו-קיום.

בניגוד לכל הסיכויים, הפועל קטמון ירושלים הצליחה לעלות ארבע ליגות, מליגה ג' ועד לליגה הלאומית המקצוענית, בשמונה שנים בלבד. הקהל במשחקי הבית בטדי מונה בין 2,000 ל-5,500 אוהדים. מעל ל-30% מהקהל מונה ילדים וילדות, אשר חלקם לוקחים חלק בפעילויות החברתיות והקהילתיות של הקבוצה ובשיתופי הפעולה של הקבוצה עם בתי הספר בעיר.

החזון החברתי של הפועל קטמון לקידום שינוי חברתי בעיר מוצא לפועל באמצעות פרויקטים חברתיים המתקיימים תחת מספר רב של יוזמות רחבות (ליגת השכונות, בתי הספר לכדורגל, האקדמיה לכדורגל, מחלקת הנוער, פרויקט קריית יערים, ליגת השכונות, קבוצות ננשים והקבוצות המשותפות. כל יוזמה נועדה לענות לאתגר חברתי ספציפי וקשורה באופן הדוק לפעילות הקבוצה הבוגרת בליגה.

 

אוהדי הקבוצה לוקחים חלק פעיל בפעילויות אלה כחלק מחזון הקבוצה. בלקסיקון של הפועל קטמון, למושג "להיות אוהד/ת" ישנה משמעות מורכבת יותר מהגעה למשחקים ותמיכה מוראלית בשחקנים בלבד.

"להיות אוהד/ת" מחייב לקיחת חלק שווה בבעלוּת על הקבוצה; לסייע לוועד המנהל בתפעול המועדון; להתנדב בפעילויות החברתיות של הקבוצה ולקדם את ההשפעה החיובית של המועדון על תרבות הספורט ברמה הקהילתית, העירונית והארצית.

המשמעות של "להיות אוהד/ת" של הקבוצה היא דאגה אמיתית להתפתחותו ולשגשוגו של המועדון על מנת שמעורבותו בקהילה הירושלמית והשפעתו החיובית על תרבות הספורט במדינת ישראל ימשיכו להתרחב ולגדול.​​

פלייליסט מהווי המועדון YouTube

© כל הזכויות שמורות לקטמון מועדון אוהדים (ע"ר)